Publikováno Napsat komentář

Jak s vitamíny přes zimu

Aby nachlazení, bolesti v krku, kašel nebo dokonce chřipka neměly šanci.

Slunce svítí výjimečně a  méně intenzivně, zdržujeme se více ve vytápěných prostorech. Nic moc pro náš imunitní systém.

Sotva nastane tento ponurý roční čas, hned začne náš boj s viry & co. Náš imunitní systém běží ve vysokých otáčkách a potřebuje hodně podpory zvenčí. Tzn., že v zimě musíme ještě více dbát  na naši výživu; našemu tělu je třeba dodávat dostatek esenciálních (=nenahraditelných) živin, obzvláště vitamínů a minerálních látek, protože imunitní systém je prostě potřebuje, aby fungoval k naší spokojenosti.

Vitamíny musíme dodat v potravě, protože naše tělo si je neumí vůbec, nebo jen omezeně, vytvořit. Kromě toho jsou potřeba pro posílení imunitního systému  ještě některé další látky rostlinného původu, vyskytující se v ovoci, zelenině, luštěninách a obilovinách. Mají navíc i částečný antimikrobiální účinek.

Patří sem hlavně česnek: jeho antibakteriální a zárodky-ničící účinek chrání před nemocemi z nachlazení. Podobnou vlastnost mají i cibule a pórek. Nevýhodou je jejich specifická „vůně“.

Kterým vitamínům je obzvláště třeba věnovat pozornost?

Vitamín D, je sice vitamín, jediný, který si tělo umí vyrobit samo. Ale k produkci potřebuje tělo sluneční záření, ale to je právě v zimních měsících nedostatkovým zbožím. Proto je třeba v tomto čase dávat na přísun tohoto vitamínu naší stravou pozor. Dostatek vitamínu D nám dodají ryby, obzvláště ty tučné – mezi tučné ryby patří makrely, tuňáci a sledi, ze sladkovodních pak tolstolobik, amur nebo úhoř. Pro pokrytí tohoto vitamínu pomohou i vejce, mléčné produkty a houby.

Vitamín C, je další z vitamínů, který náš imunitní systém nutně potřebuje, a to v dostatečném množství. Může snížit trvání a závažnost infekcí. Najdeme ho v citrusových plodech, kiwi, paprice, košťálové zelenině (růžičková kapusta, brokolice a kapusta patří mezi zimní druhy zeleniny), v červené řepě a bramborách, Dostatek vitamínu C je i v jahodách, jenže ty jsou v zimě mimo sezónu.

Vitamín A nám pomáhá udržet vlhký povrch sliznic a tím posiluje jejich obranyschopnost. Najdeme jej hlavně v mléčných produktech, vejcích a jako provitamin A v mrkvi.

Vitamín E hraje taktéž v imunitě posilující výživě rozhodující roli. Dodá nám ho olej slunečnicový, kukuřičný, sojový a z pšeničných klíčků, dále ořechy, lněné semínko, černý kořen, zelí a avokádo.

Kromě vitaminů jsou pro náš imunitní systém důležité některé stopové prvky. Zinek patří k těm základním pro obranný systém organismu a najdeme ho v masu, mléce a sýrech. Je ho třeba dodávat denně, protože tělo si ho nedokáže uschovávat. Také železo by mělo být na jídelníčku v dostatečném množství. Zde se nabízí červené maso, ovesné vločky, čočka a proso.

Zcela dle úsloví „last but not least“ by na našem jídelníčku neměly chybět klíčky a výhonky!

Tento „powerfood“ dává tělu v studeném zimním období zcela přírodní a nutné vitamínové injekce. Protože takovéto mladé rostlinky překypují živinami – C, B12, B2 a E. Klíčky mungo a vojtěšky (Alfalfa), výhonky brokolice, ředkvičky, křenu a rukoly se ideálně hodí pro přímou spotřebu syrové jako salát nebo na chlebu. Klíčky hrachu, cizrny a sóji je vhodné napřed blanšírovat-spařit.

Ten, kdo se bude držet těchto tipů, nebude jistě potřebovat žádné další vitamínové preparáty. Mohou sice být používány jako podpůrné prostředky, ale určitě by neměly nahradit vyváženou stravu.

Mungo
Mungo

Eruca_sativa_1_IP0206101

Rukola

268px-Cicer_arietinum_003

Cizrna

Napsat komentář