Publikováno Napsat komentář

Nachlazení

Nachlazení

patří k nejčastějšímu onemocnění vůbec. Dospělého to potká v průměru 2-4x za rok, děti si mohou přinést ze školky nebo školy ročně klidně až 10 nachlazení.

Nachlazení je způsobeno nejčastěji viry a je doprovázeno příznaky, jako je ucpaný nos, kýchání, kašel a bolestmi hlavy a v krku. Nachlazení je obvykle neškodné a zmizí asi po týdnu.

Nachlazení je přibl. v 85% vyvoláno viry, zejména tzv. rhino-korona- a adenoviry. Je známo přes 200 virů způsobujících nachlazení.

Nachlazení se vyvíjí postupně – začne škrábáním v krku, nebo lehčí bolestí krku. Během 1-2 dnů nastoupí rýma, kašel, bolesti hlavy a menší únava. Ve výjimečných případech je nachlazení doprovázeno horečkou. Tyto potíže ale přibližně za týden zmizí.

Kdy jít k lékaři?

Návštěva lékaře je nutná při podezření na chřipku, dále pokud se jedná o chronické nachlazení, nebo osobu starší 60 let. Jako rizikový faktor je též těhotenství od druhé třetiny.

Zatímco chřipce lze dnes již předcházet očkováním, u nachlazení jsou k dispozici jen léky na symptomy – různé nosní spreje (na podrážděnou a zduřelou sliznici) a pastilky proti bolení v krku. Některé přírodní léky, jako kaloba a eukalyptový a borovicový olej, účinkují též efektivně proti výše uvedeným symptomům, ale navíc likvidují i původce.

Jak na nachlazení?

Nachlazený člověk by si hlavně měl odpočinout, dopřát si klid. Protože toto ale není často možné, ať již z pracovních nebo rodinných důvodů, je třeba proto použít okamžitě jiné prostředky, např. inhalace, horké koupele s éterickými oleji, zinek (asi 30ml denně). Jinak pomáhá dostatek tekutin, nejlépe horký čaj (2 l denně). Též spánek patří k nejúčinnějším domácím prostředkům.

 

A jak vy bojujete s nachlazením?

Napsat komentář