Publikováno Napsat komentář

Alternativní trénink

Alternativní trénink – k čemu je to dobré?

 

Mnozí z nás běžců, pokud se i já teprve po 2 letech běhání za běžce mohu považovat,  se alternativní formou tréninku začneme zabývat až když to jinak nejde: při potížích po přetěžování, či dokonce při zranění. To přání, v tomto čase se vůbec zabývat sportem, nás nutí se stát vynalézavými – raději nemilovaný sport než vůbec žádný.

Alternativní trénink nám ale může udělat opravdu radost a navíc zpříjemní náš přísný (jak u koho 🙂 ) tréninkový plán. Obzvláště v přípravě na nějaký důležitý závod se naše motivační křivka dost často podoba sinusoidě, jednu chvíli euforie, aby vzápětí přišel útlum. Změna dokáže zázraky a proč to nenapsat, správné tréninkové plány takovéto zpestření již obsahují. Pokud se „jen“ věnujeme běhu, namáháme některé svalové partie relativně jednostranně a jiné zase téměř vůbec. Důsledkem je pak svalová dysbalance – nevyrovnanost nebo potíže z důvodu přetížení, což přináší další problémy jako např. „atrofované“  svalstvo trupu, oslabený ramenní pletenec nebo zkrácené kyčelní flexory (ohybače). Všechno toto má zpětně vliv na celý náš běžecký styl. Právě proto  my „běžci-plnokrevníci“ nemůžeme neminout doplňující posilující a stabilizační cvičení.

Výhodu má samozřejmě ten, kdo si může vybírat z jiných, pro něj příjemných sportů. Některé druhy sportů jsou jako doplněk běhu obzvláště vhodné. Mezi běžci nejen nejoblíbenější, ale i velmi prospěšná je jízda na kole. Pohyb šetřící klouby, vysoký aerobní užitek nebo silně posilované stehenní svalstvo jsou prvky, které nám běžcům jsou jen ku prospěchu. Díky navzájem se doplňujícímu namáhání lze kombinací běhu a jízdy na kole dokonce navýšit tréninkový objem. Mezi další doplňkové sporty je jistě možno zařadit běh na lyžích, veslování, plavání nebo zajímavý aquajogging. Vzhledem k tomu, že zatěžují horní část těla, dochází u těchto „problémových zón“ nás běžců aspoň částečně k aktivaci a posílení.

Napsat komentář